Hey, this photo is © huseyin aldirmaz

Fotoğrafta “Görme Pratiği” Workshop

Günümüz fotoğrafçılığının en büyük sorunlarından biri görme eksikliğidir. Bu eksikliğin beraberinde getirdiği sıkıntılar ; kompozisyonda yapılan olası hatalar , kadraj sıkıntıları, yanlış ekipman seçimi, sokakta davranış bozukluğu, tekrara düşme ise bunlardan sadece bazılarıdır…. Bu workshop ile çekilmesi muhtemel tekniklerde fotoğrafı görme aşamasından sonuç kompozisyonun bitirilmesine kadarki süreçte yapılması gereken tüm işlemler uygulamalı olarak anlatılacak ve birlikte hem teorik hem de pratik dolu dolu 2 gün geçirilecek.

Tüm workshop tamamen uygulamalı olarak verilecek, bu süreçte teknik konular anlatılacak ve çekilen fotoğrafların anında değerlendirmesi yapılarak olası sorunlar giderilerek katılımcıların doğru fotoğrafları çekmesi sağlanacaktır. Bu bağlamda her katılımcı ile tek tek ilgilenilecek ve katılımcılar fotoğrafçılıkla ilgili akıllarına takılan tüm teknik soruları sorabilecek ve cevapları gerektiğinde uygulamalı olarak orada gösterilecektir.

WORKSHOP İÇERİĞİ

Sokak fotoğrafında insan ve mekan ilişkisi

Fotoğraf makinenizden daha iyi performans almak için yapmanız gerekenler .

Mimari yapı üzerinde çalışırken dikkat edilecek konular? Simetrik ve çaprazlardan bakışlar.

Uygun insan, uygun mekan

Bakış yönü, uzaklığı ve yüksekliği

Grafik çizgi perspektifi ile gözü ilgi merkezine (insan,hayvan vb.) yönlendirme

Uygun ekipman seçimi ve muhtemel ayarlar

Kompozisyonun üstesinden gelmek (Fotoğrafı görme, kompozisyon oluşturma ve kadrajlama)

Fotoğrafta ışık ve gölgenin yetkin kullanımı

Zaman ve hareket

Farklı bakış noktalarının konu üzerindeki etkisini değiştirme

KATILIMCI SEVİYESİ

Katılımcıların temel fotoğraf eğitimi almış olması gerekmektedir. Bu eğitim Temel fotoğrafçılık eğitimi almış amatörler ve kendini geliştirmek isteyen ileri seviyedeki kişiler için düzenlenmektedir.

WORKSHOP SONUCU

Bu eğitim sonunda görme yetinizdeki gelişmeyi farkedecek, hergün önünden geçip gittiğiniz mekanların aslında nasıl fotoğraflar verdiğini görecek, uygulayacak ve kendinizi geliştireceksiniz. Ekipmanınıza daha da hakim olacak ve sokakta fotoğraf çekerken insanlarla iletişimden, gelebilecek tepkilere kadar nasıl davranmanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Not: Bu eğitimde fotoğraf makinelerinin teknik özellikleri anlatılmaz katılımcıların makinelerini tanımaları gerekir.

Hafta Sonu Workshop

21 Mayıs 2022 Cumartesi :

Saat : 10.00 – 17.00

Saat 10.00’da Eminönü’nde Mısır çarşısı önünde buluşma ( Yeni cami tarafındaki giriş )

22 Mayıst 2022 Pazar :

Saat : 10.00 – 17.00

Saat 10.00’da İstiklal caddesi Tünel’de buluşma

ZAMAN

Eğitim süresi toplam 14 saattir.

ÖNEMLİ NOT: Mevsim ve hava şartlarına göre eğitim saati değişiklik gösterebilir. Eğitmenden eğitim öncesi gerekli bilgileri alabilirsiniz.

———————————————————————————————-

Tek Günlük Workshop

Tek günlük workshopların her biri faklı güzergahlarda yapılmaktadır.

Başlangıç saat: 12.00

Bitiş saat: 17.00

Güzergahlar

Her ay yapılacak workshop güzergahı için web sayfamdaki iletişim kısmından direk mesajla bilgi alabilirsiniz.

HUSEYİN ALDIRMAZ

Hüseyin Aldırmaz 1975 yılında Ankara’da doğdu. Fotoğraf kariyerine 1994 yılında Fotoğraf Sanatı Kurumu’nda (FSK) başladı. 2011 yılından bu yana Ankara’da kurucusu olduğu ART Niyetliler Fotoğraf Topluluğu’nda (ANFOT) uzun yıllar eğitim vermiş şu an Fujifilm İstanbul eğitim merkezinde ve kendi fotoğraf atölyesinde tamamen uygulamalı eğitimler vermeye devam eden Hüseyin Aldırmaz ayrıca 23 yıllık tecrübesi ile tüm Türkiye de bireylere ve kurumsal şirketlere butik eğitimler vermekte ve tanıtım fotoğrafçılığı üzerine çalışmalarına devam etmektedir. Türkiye çapında bir çok şehirde fotoğraf dernekleri ve özel atölyelerde seminerler, sunum ve gösteriler yapmakta, kendi atölyesinde fotoğraf gezileri ve foto workshoplar düzenlemekte, 2 farklı fotoğraf projesinin çalışmalarına devam etmektedir.

Fujifilm’in dünya çapında X serisi makineleri ile çekilen fotoğrafların sergilendiği www.fujifilm-x.com/photographers adlı internet sitesine kabul edilen ve X Photographers ünvanı alan üçüncü Türk fotoğraf sanatçısı oldu. Fujifilm İstanbul Eğitim Merkezi’nde eğitim danışmanlığına devam etmektedir.

Çalışmalarından örnekler:

Kişisel Websitesi: http://www.huseyinaldirmaz.net/

Instagram: https://www.instagram.com/huseyinaldirmaz/

Flickr: https://www.flickr.com/huseyin_aldirmaz