Hey, this photo is © huseyin aldirmaz

35mm İstanbul Fotoğraf Projesi:

Proje Amacı:

İstanbul, kadim şehir.. Biz fotoğrafçılar için bir fotoğraf platosu. Yıllardır fotoğrafladığımız bu şehir bizi kendine çekmeye devam ediyor. Bu sefer farklı bir şey yaparak bu kadim şehri sadece 35mm odak uzaklığa sahip objektiflerimizle fotoğraflayacağız. Tüm optik yanılsamaların ötesine geçecek ve sadece 35mm odağa sadık kalacağız. Sürekli fotoğrafladığınız bu şehre sadece bu gözle bakmak hem gözünüzün eğitilmesi için hem de “Az, Çoktur” sözünün önemini anlamamız için bize bir fırsat verecek.

Program İçeriği:

Program süresince aşağıdaki asıl konularda ve daha birçok konuda uygulamalar yapacaksınız. ( Not: Bu konuların tamamının uygulanması için önerilen süre minimum 3 aydır )

Fotoğrata tasarım nedir, nasıl yapılır?

Düşünme işini önce yapacağız, fotoğrafı çekerken değil..

Yaşamın içine dalacağız..

Sıradan olanı sıra dışı göstereceğiz..

Fotoğrafınızı katmanlar üzerine kuracağız.

Bırakacağız fotoğraf size gelecek..

Fotoğrafsız fotoğraflar çekeceğiz..

Görüntüyle bütünleşeceğiz..

Zihinsel bütünleşme yapacağız..

Görüntüler tarafından yakalanacağız..

Başarısızlığı kabul edeceğiz..

Meraklı olacağız..

Egonuzu öldüreceğiz..

Nerede duracağımızı bileceğiz.. ( Nerede durduğunuz her şeydir )

Çektiğiniz fotoğraflarınıza hemen bakmayacağız..

Asla başkaları için fotoğraf çekmeyeceğiz..

Kapımızın önünden fotoğraf alabilecek bilgi ve yeteneğe sahip olacağız.

Evimizden asla fotoğraf makinamızı yanımıza almadan çıkmayacağız..

Sezgilerimize güveneceğiz ve fotoğraflarımızı bu doğrultuda yapacağız..

Teknik ayarlara boğulmayacağız..

Başkası olmaya çalışmayacağız..

Sevdiğimiz fotoğrafı yapacağız..

Fotoğrafik saldırganlıktan uzak duracağız.

Sokaklarda kaybolacağız.. Çünkü kaybolmak bize yeni şeyler keşfetmenin kapısını aralayacak.

Ve bir sürü teknik ve kompozisyon konusunu birlikte uygulayacağız.

Proje Katılım Şartı

Katılımcıların temel fotoğraf eğitimi almış olması gerekmektedir. Proje sadece 35mm objektif ile yapılacaktır. Bu durumda 35mm prime objektif sahibi olmanız veya elinizde 35mm’yi de kapsayan bir zoom objektifi sadece 35 mm kullanmanız şarttır.

Proje Çalışma Planı

Proje 3 ay sürecektir. Bu süre içerisinde  ayda 2 kere belirlenen çekim rotasında birlikte tam günlük fotoğraf çekimi yapılacak, gereken bilgiler verilecek ve proje danışmanlığı yapılacaktır. Katılımcılar diğer zamanlarda da çekim rotalarında çalışmalarına devam edeceklerdir. Sosyal medya üzerinde açılacak kapalı bir grupta fotoğraflar ön elemeden geçirilip seçilecek ve düzenlenmesi için ayrılacaktır.

Program Tarihleri:

İlk çekim buluşmasından önce 13 Nisan 2023 saat 20:30’da Proje bilgilendirmesi ve tanışma için zoom üzerinden toplantı yapılacaktır.

16 Nisan 2023 Pazar – Çekim buluşması

14 Mayıs 2023 Pazar – Çekim buluşması

28 Mayıs 2023 Pazar – Çekim buluşması

11 Haziran 2023 Pazar – Çekim buluşması

25 Haziran 2023 Pazar – Telafi dersi. ( Eğitim kaçıran arkadaşlar için yapılacak ek ders.

Telafi Dersleri

Mevcut tarihlerde yapılacak eğitimlere katılamayan kişiler için proje danışmanının belirlediği başka bir tarihte ( 25 Haziran 2023 Pazar ) telafi dersi yapılacaktır. Herhangi bir eğitime katılamayan kişilerin telafi dersine katılmaları zorunludur aksi halde başka telafi dersi yapılmayacaktır.

Önemli Not

Proje danışmanı gerekli olduğunu düşündüğü şartlarda proje tarihlerinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Katılımcılar değişiklik yapılan tarihleri kabul etmiş sayılır. Değişiklik yapılan yeni tarih katılımcılara 15 gün öncesinde duyurulacaktır.

Proje Danışmanı

Hüseyin Aldırmaz 

Hüseyin Aldırmaz 1975 yılında Ankara’da doğdu. Fotoğraf kariyerine 1994 yılında Fotoğraf Sanatı Kurumu’nda (FSK) başladı. 2011 yılından bu yana Ankara’da kurucusu olduğu ART Niyetliler Fotoğraf Topluluğu’nda (ANFOT) uzun yıllar eğitim vermiş şu an Fujifilm İstanbul eğitim merkezinde ve kendi fotoğraf atölyesinde tamamen uygulamalı eğitimler vermeye devam eden Hüseyin Aldırmaz ayrıca 26 yıllık tecrübesi ile tüm Türkiye de bireylere ve kurumsal şirketlere butik eğitimler vermekte ve tanıtım fotoğrafçılığı üzerine çalışmalarına devam etmektedir. Türkiye çapında bir çok şehirde fotoğraf dernekleri ve özel atölyelerde seminerler, sunum ve gösteriler yapmakta, kendi atölyesinde fotoğraf gezileri ve foto workshoplar düzenlemekte, 2 farklı fotoğraf projesinin çalışmalarına devam etmektedir.

Fujifilm’in dünya çapında X serisi makineleri ile çekilen fotoğrafların sergilendiği www.fujifilm-x.com/photographers adlı internet sitesine kabul edilen ve X Photographers ünvanı alan üçüncü Türk fotoğraf sanatçısı oldu. Fujifilm İstanbul Eğitim Merkezi’nde eğitim danışmanlığına devam etmektedir.

Çalışmalarından örnekler:

Kişisel Websitesi: http://www.huseyinaldirmaz.com/

https://www.instagram.com/huseyinaldirmaz/