Hey, this photo is © huseyin aldirmaz

Uzun Soluklu Proje Çalışması : İstanbul Perspektifi

Proje Amacı

Projenin amacı İstanbul’un yüzlerce yıllık tarihini, dünü ve bugününü, Muhteşem mimari eserleri ve farklı kültürel değerleri ile insanını ve yaşamını bizim gözümüzle fotoğraflamak.

Çalışma Mekanları ( Proje Konusu )

Projemizin konusu İstanbul’un yüzlerce yıllık tarihi dokusu, sokakları, mimarisi ve tabi ki insanı. Her mevsim ayrı güzellikteki İstanbul, içinde birçok gizemi barındıran, geçmişten bugüne ve geleceğe köprü oluşturan inanılmaz mimari eserleri ve tarih kokan sokakları ile bizi içine çekmeye devam ediyor. Değişen dokusu ve farklı kültürlerdeki insan çeşitliliği ile birlikte  inanılmaz kozmopolit yapısı biz fotoğrafçıları çağırıyor.

Proje İçeriği ( Fotoğraf Rotası )

  • İstanbul’un en büyük ve önemli hanları; Büyük yeni han ve Valide han. İstanbul üniversitesi merdivenleri ve Beyazıt meydanı. İstanbul’un en eski semtlerinden tarih kokan sokaklarıyla Kadırga. Sinan’ın önemli eserlerinden Sokullu Mehmet Paşa camii. Tarihi yarımada ve dünyanın en önemli meydanlarından Sultanahmet meydanı.
  • Haliç’in incisi, İstanbul’un eski sokak yaşamını günümüze taşıyan Zeyrek, Cibali, Fener ve Balat’ın  farklı dinlere kucak açmış kültürel yapısı ve buram buram tarih kokan muhteşem sokakları.
  • Sinan’ın en büyük eserlerinden Süleymaniye camii ve sokakları. Rüstem paşa camii, Küçük pazar sokakları, İmç blokları ve Süleymaniye camii avlusu, giriş merdivenleri, bahçesi ve semtin tüm ara sokakları.
  • Kız kulesinin büyük aşkı Galata kulesi. İstanbul’un en güzel tepelerinden birine kurulmuş tarihi Galata semti ve eski sokakları. Tünelden istiklale kadar  tüm ara sokalar.
  • İstiklal caddesinden Çukurcuma’ya ve Cihangire kadar Beyoğlu’nun arka sokakları, kiliseleri, hanları ve ünlü pasajları, tüm mimari yapısı, dinamik yaşamı ve kozmopolit yapısı. İstanbul’un en hareketli, hayatın 24 saat hiç durmadan aktığı müthiş semt. Her şeyiyle Beyoğlu..
  • İstanbul siluetini en güzel görebileceğiniz semt Kadıköy. Yel değirmeninden Moda’ya kadar ara sokaklar ve moda sahil şeridi.

Proje Katılım Şartı

Katılımcıların temel fotoğraf eğitimi almış olması gerekmektedir.

Proje Çalışma Planı

Proje 3 ay sürecektir. Bu süre içerisinde  ayda 2 kere belirlenen çekim rotasında birlikte tam günlük fotoğraf çekimi yapılacak, gereken bilgiler verilecek ve proje danışmanlığı yapılacaktır. Katılımcılar diğer zamanlarda da çekim rotalarında çalışmalarına devam edeceklerdir. Sosyal medya üzerinde açılacak kapalı bir grupta fotoğraflar ön elemeden geçirilip seçilecek ve düzenlenmesi için ayrılacaktır.

Proje buluşma tarihleri :

İlk çekim buluşmasından önce 28 Aralık 2023 Perşembe Akşam 20.30’da proje için ilk toplantı yapılacak,  Proje detayları konuşulacak ve çekilmesi gereken mekanlar üzerinde fikir alışverişi yapılacak.

28 Aralık 2023 Perşembe Akşam 20.30  zoom üzerinde online tanışma toplantısı ile proje başlayacak.

07 Ocak 2024 Pazar – Çekim buluşması

21 Ocak 2024 Pazar – Çekim buluşması

03 Şubat 2024 CUMARTESİ– Çekim buluşması

18 Şubat 2024Pazar – Çekim buluşması

03 Mart 2024 Pazar – Çekim buluşması

17 Mart 2024 Pazar – Çekim buluşması Telafi dersi

Atölye Çalışma Saatleri :

Her eğitim için atölye saatleri aynı değildir. Bazı rotalar çok uzun bazıları ise biraz daha kısadır. Bu sebeple eğitim yer ve saatleri eğitimden önce katılımcılar ile paylaşılacaktır. Tarihlere göre eğitim rotaları da şu an belli değildir. Bunun sebebi hava şartlarına göre rota belirlememizdir. Eğitim rota ve tarih eşleşmesi de katılımcılara eğitimlerden bir gün önce bildirilecektir. Yalnızca 03 Şubat Cumartesi günü yapılacak olan eğitimin tarih ve rotası bellidir ve Rota Hanlar bölgesidir.

Telafi Dersleri

Mevcut tarihlerde yapılacak eğitimlere katılamayan kişiler için proje danışmanının belirlediği başka bir tarihte ( 17 Mart 2024 ) telafi dersi yapılacaktır. Herhangi bir eğitime katılamayan kişilerin telafi dersine katılmaları zorunludur aksi halde başka telafi dersi yapılmayacaktır. Tek kişi için telafi dersi yapılmaz.

Önemli Not

Proje danışmanı gerekli olduğunu düşündüğü şartlarda proje tarihlerinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Katılımcılar değişiklik yapılan tarihleri kabul etmiş sayılır. Değişiklik yapılan yeni tarih katılımcılara 1 ay öncesinde duyurulacaktır.

ÖNEMLİ NOT 2 : Proje fiyat bilgisi için h.aldirmaz@gmail.com adresine mail atabilir veya @huseyinaldirmaz instagram hesabımdan özel mesaj yolu ile bilgi alabilirsiniz.

Proje Danışmanı

Hüseyin Aldırmaz 

Hüseyin Aldırmaz 1975 yılında Ankara’da doğdu. Fotoğraf kariyerine 1994 yılında Fotoğraf Sanatı Kurumu’nda (FSK) başladı. 2011 yılından bu yana Ankara’da kurucusu olduğu ART Niyetliler Fotoğraf Topluluğu’nda (ANFOT) uzun yıllar eğitim vermiş şu an Fujifilm İstanbul eğitim merkezinde ve kendi fotoğraf atölyesinde tamamen uygulamalı eğitimler vermeye devam eden Hüseyin Aldırmaz ayrıca 26 yıllık tecrübesi ile tüm Türkiye de bireylere ve kurumsal şirketlere butik eğitimler vermekte ve tanıtım fotoğrafçılığı üzerine çalışmalarına devam etmektedir. Türkiye çapında bir çok şehirde fotoğraf dernekleri ve özel atölyelerde seminerler, sunum ve gösteriler yapmakta, kendi atölyesinde fotoğraf gezileri ve foto workshoplar düzenlemekte, 2 farklı fotoğraf projesinin çalışmalarına devam etmektedir.

Fujifilm’in dünya çapında X serisi makineleri ile çekilen fotoğrafların sergilendiği www.fujifilm-x.com/photographers adlı internet sitesine kabul edilen ve X Photographers ünvanı alan üçüncü Türk fotoğraf sanatçısı oldu. Fujifilm İstanbul Eğitim Merkezi’nde eğitim danışmanlığına devam etmektedir.

Çalışmalarından örnekler:

Kişisel Websitesi: http://www.huseyinaldirmaz.com/

https://www.instagram.com/huseyinaldirmaz/