Hey, this photo is © huseyin aldirmaz

Uzun Soluklu Proje Çalışması : İstanbul Perspektifi

Proje Amacı

Projenin amacı İstanbul’un yüzlerce yıllık tarihini, dünü ve bugününü, Muhteşem mimari eserleri ve farklı kültürel değerleri ile insanını ve yaşamını bizim gözümüzle fotoğraflamak.

Çalışma Mekanları ( Proje Konusu )

Projemizin konusu İstanbul’un yüzlerce yıllık tarihi dokusu, sokakları, mimarisi ve tabiki insanı. Her mevsim ayrı güzellikteki İstanbul, içinde birçok gizemi barındıran, geçmişten bugüne ve geleceğe köprü oluşturan inanılmaz mimari eserleri ve tarih kokan sokakları ile bizi içine çekmeye devam ediyor. Değişen dokusu ve farklı kültürlerdeki insan çeşitliliği ile birlikte  inanılmaz kozmopolit yapısı biz fotoğrafçıları çağırıyor.

Proje İçeriği ( Fotoğraf Rotası )

Çarşı pazarları, hanları, camileri ve müzeleri ile Tarihi yarımada ve Eminönü. İstanbulun en ünlü meydanlarından Beyazıt ve çevresi, Sinan’ın en büyük eserlerinden Süleymaniye ve arka sokakları.

Haliç’in incisi, istanbulun eski sokak yaşamını günümüze taşıyan Cibali, Fener, Balat ve Ayvansaray’ın farklı dinlere kucak açmış kültürel yapısı ve buram buram tarih kokan muhteşem sokakları.

Kız kulesinin büyük aşkı Galata kulesi. İstanbulun en güzel tepelerinden birine kurulmuş tarihi Galata semti ve eski sokakları. Tünelden, istiklale kadar  tüm ara sokalar.

İstiklal caddesinden çukurcumaya ve cihangire kadar Beyoğlunun arka sokakları, kliseleri, hanları ve ünlü pasajları, tüm mimari yapısı, dinamik yaşamı ve kozmopolit yapısı. İstanbulun en hareketli, hayatın 24 saat hiç durmadan aktığı müthiş semt. Herşeyiyle Beyoğlu..

Dünya’da eşi benzeri olmayan Kız kulesi ve salacak sahili, Üsküdar’ın boğaza bakan yakası ve tüm ihtişamıyla Kuzguncuk.

İstanbul silüetini en güzel görebileceğiniz semt Kadıköy. Yeldeğirmeninden Moda’ya kadar ara sokaklar ve moda sahil şeridi.

Proje Katılım Şartı

Katılımcıların temel fotoğraf eğitimi almış olması gerekmektedir.

Proje Çalışma Planı

Proje 3 ay sürecektir. Bu süre içerisinde  ayda 2 gün belirlenen çekim rotasında birlikte tam günlük fotoğraf çekimi yapılacak, gereken bilgiler verilecek ve proje danışmanlığı yapılacaktır. Katılımcılar diğer zamanlarda da çekim rotalarında çalışmalarına devam edeceklerdir. Sosyal medya üzerinde açılacak kapalı bir grupta fotoğraflar ön elemeden geçirilip seçilecek ve düzenlenmesi için ayrılacaktır.

Önemli Not: Proje normalde 6 ay sürmekte olup ay’da bir gün eğitim yapılmaktadır. Fakat İstanbul Perspektifinin bu 4. bölümü yaz dönemine sarkmaması için 3 aya indirilmiş ve ay’da 2 gün olarak düzenlenecektir. İçerik ve eğitim programı 6 aylık proje ile birebir aynıdır.

Proje buluşma tarihleri :

İlk çekim buluşmasından önce belirlenen bir tarihte Proje için ilk toplantı yapılacak,  Proje detayları konuşulacak ve çekilmesi gereken mekanlar üzerinde fikir alışverişi yapılacak. Tarih katılımcılara bildirilecektir.

27 Eylül 2020 –Çekim buluşması

18 Ekim 2020 – Çekim buluşması

25 Ekim 2020 – Çekim buluşması

15 Kasım 2020 – Çekim buluşması

29 Kasım 2020 – Çekim buluşması

Telafi Dersleri

Mevcut tarihlerde yapılacak eğitimlere katılamayan kişiler için proje danışmanının belirlediği başka bir tarihte telafi dersi yapılacaktır. Herhangi bir eğitime katılamayan kişilerin telafi dersine katılmaları zorunludur aksi halde başka telafi dersi yapılmayacaktır. Tek kişi için telafi dersi yapılmaz.

Önemli Not

Proje danışmanı gerekli olduğunu düşündüğü şartlarda proje tarihlerinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Katılımcılar değişiklik yapılan tarihleri kabul etmiş sayılır. Değişiklik yapılan yeni tarih katılımcılara 1 ay öncesinde duyurulacaktır.

Proje Danışmanı

Hüseyin Aldırmaz 

Hüseyin Aldırmaz 1975 yılında Ankara’da doğdu. Fotoğraf kariyerine 1994 yılında Fotoğraf Sanatı Kurumu’nda (FSK) başladı. 2011 yılından bu yana Ankara’da kurucusu olduğu ART Niyetliler Fotoğraf Topluluğu’nda (ANFOT) uzun yıllar eğitim vermiş şu an Fujifilm İstanbul eğitim merkezinde ve kendi fotoğraf atölyesinde tamamen uygulamalı eğitimler vermeye devam eden Hüseyin Aldırmaz ayrıca 26 yıllık tecrübesi ile tüm Türkiye de bireylere ve kurumsal şirketlere butik eğitimler vermekte ve tanıtım fotoğrafçılığı üzerine çalışmalarına devam etmektedir. Türkiye çapında bir çok şehirde fotoğraf dernekleri ve özel atölyelerde seminerler, sunum ve gösteriler yapmakta, kendi atölyesinde fotoğraf gezileri ve foto workshoplar düzenlemekte, 2 farklı fotoğraf projesinin çalışmalarına devam etmektedir.

Fujifilm’in dünya çapında X serisi makineleri ile çekilen fotoğrafların sergilendiği www.fujifilm-x.com/photographers adlı internet sitesine kabul edilen ve X Photographers ünvanı alan üçüncü Türk fotoğraf sanatçısı oldu. Fujifilm İstanbul Eğitim Merkezi’nde eğitim danışmanlığına devam etmektedir.

Çalışmalarından örnekler:

Kişisel Websitesi: http://www.huseyinaldirmaz.com/

Instagram: https://www.instagram.com/huseyinaldirmaz/

https://www.flickr.com/photos/huseyin_aldirmaz/