Hey, this photo is © huseyin aldirmaz

Uzun Soluklu Proje Çalışması : İstanbul Perspektifi

Proje Amacı

Projenin amacı İstanbul’un yüzlerce yıllık tarihini, dünü ve bugününü, Muhteşem mimari eserleri ve farklı kültürel değerleri ile insanını ve yaşamını bizim gözümüzle fotoğraflamak.

Çalışma Mekanları ( Proje Konusu )

Projemizin konusu İstanbul’un yüzlerce yıllık tarihi dokusu, sokakları, mimarisi ve tabi ki insanı. Her mevsim ayrı güzellikteki İstanbul, içinde birçok gizemi barındıran, geçmişten bugüne ve geleceğe köprü oluşturan inanılmaz mimari eserleri ve tarih kokan sokakları ile bizi içine çekmeye devam ediyor. Değişen dokusu ve farklı kültürlerdeki insan çeşitliliği ile birlikte  inanılmaz kozmopolit yapısı biz fotoğrafçıları çağırıyor.

Proje İçeriği ( Fotoğraf Rotası )

  • İstanbul’un en büyük ve önemli hanları; Büyük yeni han ve Valide han. İstanbul üniversitesi merdivenleri ve Beyazıt meydanı. İstanbul’un en eski semtlerinden tarih kokan sokaklarıyla Kadırga. Sinan’ın önemli eserlerinden Sokullu Mehmet Paşa camii. Tarihi yarımada ve dünyanın en önemli meydanlarından Sultanahmet meydanı.
  • Haliç’in incisi, İstanbul’un eski sokak yaşamını günümüze taşıyan Zeyrek, Cibali, Fener ve Balat’ın  farklı dinlere kucak açmış kültürel yapısı ve buram buram tarih kokan muhteşem sokakları.
  • Sinan’ın en büyük eserlerinden Süleymaniye camii ve sokakları. Rüstem paşa camii, Küçük pazar sokakları, İmç blokları ve Süleymaniye camii avlusu, giriş merdivenleri, bahçesi ve semtin tüm ara sokakları.
  • Kız kulesinin büyük aşkı Galata kulesi. İstanbul’un en güzel tepelerinden birine kurulmuş tarihi Galata semti ve eski sokakları. Tünelden istiklale kadar  tüm ara sokalar.
  • İstiklal caddesinden Çukurcuma’ya ve Cihangire kadar Beyoğlu’nun arka sokakları, kiliseleri, hanları ve ünlü pasajları, tüm mimari yapısı, dinamik yaşamı ve kozmopolit yapısı. İstanbul’un en hareketli, hayatın 24 saat hiç durmadan aktığı müthiş semt. Her şeyiyle Beyoğlu..
  • İstanbul siluetini en güzel görebileceğiniz semt Kadıköy. Yel değirmeninden Moda’ya kadar ara sokaklar ve moda sahil şeridi.

Proje Katılım Şartı

Katılımcıların temel fotoğraf eğitimi almış olması gerekmektedir.

Proje Çalışma Planı

Proje 3 ay sürecektir. Bu süre içerisinde  ayda 2 kere belirlenen çekim rotasında birlikte tam günlük fotoğraf çekimi yapılacak, gereken bilgiler verilecek ve proje danışmanlığı yapılacaktır. Katılımcılar diğer zamanlarda da çekim rotalarında çalışmalarına devam edeceklerdir.

Proje buluşma tarihleri :

İlk çekim buluşmasından önce 29 Ağustos 2024 Perşembe Akşam 20.30’da proje için ilk toplantı yapılacak,  Proje detayları konuşulacak ve çekilmesi gereken mekanlar üzerinde fikir alışverişi yapılacak.

29Ağustos 2024 Perşembe Akşam 20.30  zoom üzerinde online tanışma toplantısı ile proje başlayacak.

01 Eylül Pazar 2024 Pazar – Çekim buluşması

14 Eylül 2024 CUMARTESİ– Çekim buluşması

06 Ekim 2024 Pazar – Çekim buluşması

20 Ekim 2024 Pazar – Çekim buluşması

03 Kasım 2024 Pazar – Çekim buluşması

17 Kasım 2024 Pazar – Çekim buluşması

 

Atölye Çalışma Saatleri :

Her eğitim için atölye saatleri aynı değildir. Bazı rotalar çok uzun bazıları ise biraz daha kısadır. Bu sebeple eğitim yer ve saatleri eğitimden önce katılımcılar ile paylaşılacaktır. Tarihlere göre eğitim rotaları da şu an belli değildir. Bunun sebebi hava şartlarına göre rota belirlememizdir. Eğitim rota ve tarih eşleşmesi de katılımcılara eğitimlerden bir gün önce bildirilecektir. Yalnızca 03 Şubat Cumartesi günü yapılacak olan eğitimin tarih ve rotası bellidir ve Rota Hanlar bölgesidir.

Telafi Dersleri

Mevcut tarihlerde yapılacak eğitimlere katılamayan kişiler için proje danışmanının belirlediği başka bir tarihte telafi dersi yapılacaktır. Herhangi bir eğitime katılamayan kişilerin telafi dersine katılmaları zorunludur aksi halde başka telafi dersi yapılmayacaktır. Tek kişi için telafi dersi yapılmaz. Telafi dersine yalnızca eğitim kaçıran kişiler katılabilir. 5 eğitimi tamamlayanlar telafi eğitimine katılamaz.

Önemli Not

Proje danışmanı gerekli olduğunu düşündüğü şartlarda proje tarihlerinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Katılımcılar değişiklik yapılan tarihleri kabul etmiş sayılır. Değişiklik yapılan yeni tarih katılımcılara 1 hafta öncesinde duyurulacaktır.

ÖNEMLİ NOT 2 : Proje fiyat bilgisi için h.aldirmaz@gmail.com adresine mail atabilir veya @huseyinaldirmaz instagram hesabımdan özel mesaj yolu ile bilgi alabilirsiniz.

 

ŞARTLAR VE KOŞULLAR

Hizmetlerin Özeti:

Atölye ücreti, yalnızca atölyenin öğretim bileşenlerini kapsar.

Katılımcılar, yemek, içecek, ekipman, seyahat ve konaklama dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere tüm ek masraflardan sorumludur.

Uygunluk:

Katılımcıların atölyeye kaydolmak için 18 yaşında veya daha büyük olması gerekir. Atölyeler sırasında uzun yürüyüş süreleri nedeniyle, katılımcılar yeterince sağlıklı olduklarından emin olmalıdır. Herhangi bir sağlık sorunu varsa, katılımcıların kayıt yaptırmadan önce bir tıp uzmanına danışmaları önerilir.

Ödeme ve Rezervasyon Koşulları:

Atölyede yerinizi garantilemek için kayıt sırasında ücretin tamamının ödenmesi gerekmektedir.

İptal Politikası:

a) Hüseyin Aldırmaz tarafından iptal (bundan böyle “Eğitmen” olarak anılacaktır).

Eğitmen, aşağıdakiler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, herhangi bir yükümlülük olmaksızın atölyeyi herhangi bir nedenle iptal etme hakkını saklı tutar:

  • Hastalık veya öngörülemeyen durumlar nedeniyle eğitmenin katılamaması

  • Yetersiz kontenjan

  • Mücbir Sebep (doğal afetler, savaş eylemleri, terör eylemleri, hükümet eylemleri, olumsuz hava koşulları veya atölyeyi yürütmeyi zorlaştıran veya imkansız hale getiren diğer olaylar dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, Eğitmenin kontrolü dışındaki öngörülemeyen koşullar)

Bu gibi durumlarda katılımcılara tam geri ödeme yapılacaktır. Eğitmen, seyahat masraflarını geri ödemekten sorumlu değildir.

b) Katılımcı Tarafından İptal:

Atölyeye Katılamayan kişiler hiçbir koşulda geri ödeme alamazlar. Bununla birlikte,

1) Yerleri için yedek bir kişi bulma veya

2) Aynı takvim yılı içinde eşdeğer içerikte başka bir atölye için yeniden planlama ve katılımı talep etme seçeneğine sahiptirler.

3) Aynı takvim yılı içinde eşdeğer içerikte başka bir atölye katılımın kabul edilmesi durumunda; bu süreç içinde yeni atölyenin ücretinde artış olursa artış olan miktar kadarını tekrar ödemeyi katılımcı ödemekle yükümlüdür.

Değişiklikler:

Eğitmen, katılımcıların genel deneyimi için gerekli görülürse, cezasız olarak güzergahta değişiklik yapabilir. Eğitmen, tamamen kendi takdirine bağlı olarak, herhangi bir katılımcıyı atölyeye kabul etmeme, reddetme veya atölyeden çıkarma hakkını saklı tutar.

Sorumluluk:

Eğitmen, atölye sırasında katılımcıların uğradığı herhangi bir kişisel kayıp, kaza, sağlıkla ilgili sorun veya kişisel mülk zararından sorumlu olmayacaktır. Katılımcılar, fotoğrafçılık aktiviteleri, atölyenin yapıldığı şehir/ülke gibi yerlere seyahat etme ve diğer ilgili etkinlikler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere katılımlarıyla ilgili tüm riskleri beyan ve kabul eder.

Katılımcılar, atölyeye katılımlarından kaynaklanan kayıp, hasar, yaralanma veya ölüm için eğitmene karşı herhangi bir iddiadan feragat eder. Eğitmen, diğer katılımcıların, üçüncü tarafların veya harici hizmet sağlayıcıların eylemleri veya ihmalleri için hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Ayrıca, eğitmen, grevler, yangın, sel, savaş, terörizm, hastalık, hırsızlık veya kontrolleri dışındaki diğer öngörülemeyen koşullar dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, herhangi bir hükümetin eylem, talepleri, emirleri veya doğa eylemleri nedeniyle kaynaklanan iptal, gecikme veya kesintiden kaynaklanan herhangi bir kayıp veya hasardan sorumlu tutulamaz.

Katılımcılar, olası riskleri veya kayıpları azaltmak için kamu sorumluluk sigortası ve seyahat sigortası da dahil olmak üzere kendi sigorta teminatlarını güvence altına almaya teşvik edilir. Fotoğraf atölyesine katılarak, katılımcılar bu sorumluluk sınırlamasını açıkça beyan ve kabul eder.

Görüntü Kullanımı:

Bir Atölyeye katılarak, katılımcılar atölye sırasında çekilen görüntülerin gelecekteki atölye çalışmalarını tanıtmak için kullanılmasına izin verirler.

Bir fotoğraf atölyesine kaydolarak, katılımcılar bu hüküm ve koşullara uymayı beyan ve kabul eder. Eğitmen, bu hüküm ve koşulları gerektiği gibi güncelleme veya değiştirme hakkını saklı tutar ve katılımcılar herhangi bir değişiklikten haberdar edilecektir.

Proje Danışmanı

Hüseyin Aldırmaz 

Hüseyin Aldırmaz 1975 yılında Ankara’da doğdu. Fotoğraf kariyerine 1994 yılında Fotoğraf Sanatı Kurumu’nda (FSK) başladı. 2011 yılından bu yana Ankara’da kurucusu olduğu ART Niyetliler Fotoğraf Topluluğu’nda (ANFOT) uzun yıllar eğitim vermiş şu an Fujifilm İstanbul eğitim merkezinde ve kendi fotoğraf atölyesinde tamamen uygulamalı eğitimler vermeye devam eden Hüseyin Aldırmaz ayrıca 26 yıllık tecrübesi ile tüm Türkiye de bireylere ve kurumsal şirketlere butik eğitimler vermekte ve tanıtım fotoğrafçılığı üzerine çalışmalarına devam etmektedir. Türkiye çapında bir çok şehirde fotoğraf dernekleri ve özel atölyelerde seminerler, sunum ve gösteriler yapmakta, kendi atölyesinde fotoğraf gezileri ve foto workshoplar düzenlemekte, 2 farklı fotoğraf projesinin çalışmalarına devam etmektedir.

Fujifilm’in dünya çapında X serisi makineleri ile çekilen fotoğrafların sergilendiği www.fujifilm-x.com/photographers adlı internet sitesine kabul edilen ve X Photographers ünvanı alan üçüncü Türk fotoğraf sanatçısı oldu. Fujifilm İstanbul Eğitim Merkezi’nde eğitim danışmanlığına devam etmektedir.

Çalışmalarından örnekler:

Kişisel Websitesi: http://www.huseyinaldirmaz.com/

https://www.instagram.com/huseyinaldirmaz/