Hey, this photo is © huseyin aldirmaz

CHIAROSCURO

Chiaroscuro, (chiaro: “ışık”, oscuro: “gölge”), İtalyanca bir kelime olup, Rönesans dönemi ressamlarının resimlerinde daha çarpıcı ve gerçekçi etki yarabilmek adına gölge ve ışığı kontrast şeklinde kullanmalarıyla ortaya çıkan bir resmetme tekniğidir. Buna aynı zamanda resme boyut katmak da denebilir. Chiaroscuro aydınlatma biçimi, Rembrandt, Cameo (arka fon tamamen karanlık, resmedilen nesne aydınlık) ve Siluet (arka fon aydınlık, nesne karanlıkta) aydınlatması olarak 3 farklı biçimde değerlendirilmektedir. Ancak bunların içinde en aklınıza gelmesi gereken isimlerden bir tanesi olan Rembrandt, resimlerinde uyguladığı bu teknikle adeta kült olmuştur. Bu bağlamda Rembrandt resimlerini incelemenizi tavsiye ederim.

Işık ve gölgenin bir araya gelmesiyle oluşan vurgulanmış zıtlık insan formu ile birlikte daha estetik görüntülere ulaşmamızı sağlar. Chiaroscuro aydınlatma biçimini sokakta pratik edeceğimiz projede sizlerin ışık hakkında daha fazla bilgi edinmesini amaçlıyorum. İnsan, geometri ve grafik öğelerin etkin kullanılması üzerine de yoğun pratikler yapacağız.

Tüm proje tamamen uygulama odaklıdır çünkü fotoğrafın saha da öğrenileceğine inanıyorum. Proje süresince teknik konular anlatılacak ve çekilen fotoğrafların anında değerlendirmesi yapılarak olası sorunlar giderilerek katılımcıların doğru fotoğrafları çekmesi sağlanacaktır. Bu bağlamda her katılımcı ile tek tek ilgilenilecek ve katılımcılar fotoğrafçılıkla ilgili akıllarına takılan tüm teknik soruları sorabilecek ve cevapları gerektiğinde uygulamalı olarak orada gösterilecektir.

Proje Çalışma Planı

Proje 3 ay sürecektir. Bu süre içerisinde  ayda 2 kere belirlenen çekim rotasında birlikte 7 saatlik fotoğraf çekimi yapılacak, gereken bilgiler verilecek ve proje danışmanlığı yapılacaktır. Katılımcılar diğer zamanlarda da çekim rotalarında çalışmalarına devam edeceklerdir. Yine ayda 1 kere de zoom üzerinden fotoğraf değerlendirmeleri yapılacaktır.

Proje buluşma tarihleri :

06 Haziran 2024 Perşembe akşamı Proje için ilk toplantı yapılacak,  Proje detayları konuşulacak ve çekilmesi gereken mekanlar üzerinde fikir alışverişi yapılacak.

09 Haziran 2024 –Çekim buluşması

30 Haziran 2024 – Çekim buluşması

14 Temmuz 2024 – Çekim buluşması

28 Temmuz 2024 – Çekim buluşması

11 Ağustos 2024 – Çekim buluşması

25 Ağustos 2024 – Çekim buluşması ( Telafi Dersi )

Telafi Dersleri

 Mevcut tarihlerde yapılacak uygulamalara katılamayan kişiler için proje danışmanının belirlediği başka bir tarihte 1 adet telafi dersi yapılacaktır. Herhangi bir eğitime katılamayan kişilerin telafi dersine katılmaları zorunludur aksi halde başka telafi dersi yapılmayacaktır. Tek kişi için telafi dersi yapılmaz.

Önemli Not

Proje danışmanı gerekli olduğunu düşündüğü şartlarda proje tarihlerinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Katılımcılar değişiklik yapılan tarihleri kabul etmiş sayılır. Değişiklik yapılan yeni tarih katılımcılara 1 ay öncesinde duyurulacaktır.

EĞİTİM İÇERİĞİ 

Sokak fotoğrafında ışık ve gölge ilişkisi
Geometrik şekiller ve grafik öğelerin kullanımı
Mimari formlar üzerinde uygulanması gereken ışık ve gölge teknikleri
Grafik çizgi perspektifi ile gözü ilgi merkezine (insan,hayvan vb.) yönlendirme
Uygun ekipman seçimi ve muhtemel ayarlar
Kompozisyonun üstesinden gelmek (fotoğrafı görme, kompozisyon oluşturma ve kadrajlama)
Farklı bakış noktalarının konu üzerindeki etkisini değiştirme
Rembrandt, Cameo ve Sliüet olmak üzere 3 farklı ışık tekniğinin sokakta pratik edilmesi

EĞİTİM SONUCU

Eğitim sonunda ışık ve gölge arasındaki ilişkiyi daha iyi kavrayacak, mimari formlar, geometrik şekiller ve grafik öğelerin daha estetik fotoğraflar oluşturulması için nasıl kullanılacağını pratik edeceksiniz. Sokak fotoğrafında fotoğrafı görme ve kompozisyon oluşturulması konularına hakim olacaksınız.

EĞİTİM SEVİYESİ

Katılımcıların temel fotoğraf eğitimi almış olması gerekmektedir. Bu proje temel fotoğrafçılık eğitimi almış ve kendini geliştirmek isteyen kişiler için düzenlenmektedir.

ŞARTLAR VE KOŞULLAR

Hizmetlerin Özeti:

Atölye ücreti, yalnızca atölyenin öğretim bileşenlerini kapsar.

Katılımcılar, yemek, içecek, ekipman, seyahat ve konaklama dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere tüm ek masraflardan sorumludur.

Uygunluk:

Katılımcıların atölyeye kaydolmak için 18 yaşında veya daha büyük olması gerekir. Atölyeler sırasında uzun yürüyüş süreleri nedeniyle, katılımcılar yeterince sağlıklı olduklarından emin olmalıdır. Herhangi bir sağlık sorunu varsa, katılımcıların kayıt yaptırmadan önce bir tıp uzmanına danışmaları önerilir.

Ödeme ve Rezervasyon Koşulları:

Atölyede yerinizi garantilemek için kayıt sırasında ücretin tamamının ödenmesi gerekmektedir.

İptal Politikası:

a) Hüseyin Aldırmaz tarafından iptal (bundan böyle “Eğitmen” olarak anılacaktır).

Eğitmen, aşağıdakiler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, herhangi bir yükümlülük olmaksızın atölyeyi herhangi bir nedenle iptal etme hakkını saklı tutar:

  • Hastalık veya öngörülemeyen durumlar nedeniyle eğitmenin katılamaması
  • Yetersiz kontenjan
  • Mücbir Sebep (doğal afetler, savaş eylemleri, terör eylemleri, hükümet eylemleri, olumsuz hava koşulları veya atölyeyi yürütmeyi zorlaştıran veya imkansız hale getiren diğer olaylar dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, Eğitmenin kontrolü dışındaki öngörülemeyen koşullar)

Bu gibi durumlarda katılımcılara tam geri ödeme yapılacaktır. Eğitmen, seyahat masraflarını geri ödemekten sorumlu değildir.

b) Katılımcı Tarafından İptal:

Atölyeye Katılamayan kişiler hiçbir koşulda geri ödeme alamazlar. Bununla birlikte,

1) Yerleri için yedek bir kişi bulma veya

2) Aynı takvim yılı içinde eşdeğer içerikte başka bir atölye için yeniden planlama ve katılımı talep etme seçeneğine sahiptirler.

3) Aynı takvim yılı içinde eşdeğer içerikte başka bir atölye katılımın kabul edilmesi durumunda; bu süreç içinde yeni atölyenin ücretinde artış olursa artış olan miktar kadarını tekrar ödemeyi katılımcı ödemekle yükümlüdür.

Değişiklikler:

Eğitmen, katılımcıların genel deneyimi için gerekli görülürse, cezasız olarak güzergahta değişiklik yapabilir. Eğitmen, tamamen kendi takdirine bağlı olarak, herhangi bir katılımcıyı atölyeye kabul etmeme, reddetme veya atölyeden çıkarma hakkını saklı tutar.

Sorumluluk:

Eğitmen, atölye sırasında katılımcıların uğradığı herhangi bir kişisel kayıp, kaza, sağlıkla ilgili sorun veya kişisel mülk zararından sorumlu olmayacaktır. Katılımcılar, fotoğrafçılık aktiviteleri, atölyenin yapıldığı şehir/ülke gibi yerlere seyahat etme ve diğer ilgili etkinlikler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere katılımlarıyla ilgili tüm riskleri almayı kabul ve beyan eder.

Katılımcılar, atölyeye katılımlarından kaynaklanan kayıp, hasar, yaralanma veya ölüm için eğitmene karşı herhangi bir iddiadan feragat eder. Eğitmen, diğer katılımcıların, üçüncü tarafların veya harici hizmet sağlayıcıların eylemleri veya ihmalleri için hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Ayrıca, eğitmen, grevler, yangın, sel, savaş, terörizm, hastalık, hırsızlık veya kontrolleri dışındaki diğer öngörülemeyen koşullar dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, herhangi bir hükümetin eylem, talepleri, emirleri veya doğa eylemleri nedeniyle kaynaklanan iptal, gecikme veya kesintiden kaynaklanan herhangi bir kayıp veya hasardan sorumlu tutulamaz.

Katılımcılar, olası riskleri veya kayıpları azaltmak için kamu sorumluluk sigortası ve seyahat sigortası da dahil olmak üzere kendi sigorta teminatlarını güvence altına almaya teşvik edilir. Fotoğraf atölyesine katılarak, katılımcılar bu sorumluluk sınırlamasını açıkça kabul ve beyan eder.

Görüntü Kullanımı:

Bir Atölyeye katılarak, katılımcılar atölye sırasında çekilen görüntülerin gelecekteki atölye çalışmalarını tanıtmak için kullanılmasına izin verirler.

Bir fotoğraf atölyesine kaydolarak, katılımcılar bu hüküm ve koşullara uymayı kabul ve beyan eder. Eğitmen, bu hüküm ve koşulları gerektiği gibi güncelleme veya değiştirme hakkını saklı tutar ve katılımcılar herhangi bir değişiklikten haberdar edilecektir.